Maciej Choroszucho

maciej-choroszucho

Instruktor i egzaminator  psów i przewodników do pracy w służbach w Wielkiej Brytanii (jedyny Polak) – głównej organizacji NASDU wydającej pozwolenie do pracy z psem w służbach K-9.

Obecnie mieszkam w Wielkiej Brytanii i specjalizuję się w dwóch dziedzinach:

1. Szkolenie psów służbowych i domowych.

2. Sport (trenuję dorosłych i dzieci oraz motywuję do sportu i promuję zdrowy i aktywny styl życia).

Obie dziedziny mają dużo wspólnego, ponieważ wymagają dużo cierpliwości, znalezienia odpowiedniej motywacji (zewnętrznej i wewnętrznej), co stanowi część mentalną. Nie zawsze te same metody treningowe są skuteczna do każdego (człowieka, czy zwierzęcia), zatem konieczne jest indywidualne podejście oraz duża wiedza i doświadczenie treningowe, które wciąż wymagają edukacji.

KATEGORIA: SZKOLENIE PSÓW
Od 15 lat zajmuję się szkoleniem psów. Mam doświadczenie w szkoleniu psów domowych jak i bojowych. Mój obecny styl pracy to pozytywne metody treningowe, które nabyłem dzięki wiedzy, doświadczeniu i ciężkiej pracy.
Moje początki w pracy z psami zaczęły się od psa służbowego. W tym czasie wszyscy trenerzy, których poznawałem uczestnicząc w szkoleniach dla psów używali punishment based methods (kolce, obroże elektryczne czyli tak zwana korekta mechaniczna). Było to stosowane i nadal jest używane w tresurze. Jest wielu zwolenników tej metody. Już wtedy zauważyłem, że te metody powodują wiele niepożądanych zachowań (nawet nieodwracalnych) oraz, że więcej można osiągnąć innymi, pozytywnymi metodami. Gdy zacząłem pracę jako trener psów miałem kontakt z różnymi rasami psów, ich charakterami, temperamentem, wliczając w to mentalność psów (słabsza i silniejsza). Na samym początku trenowałem tylko psy służbowe (posłuszeństwo, obrona przewodnika, przeszukanie budynku i terenu w poszukiwaniu osób, znalezienie przedmiotów, transport osoby).
Później zacząłem zajmować się szkoleniem psów domowych obejmującym m.in. trening dla szczeniaków, toaleta, agresja, posesywność do obiektu lub człowieka, relacja dziecko-pies, drugi pies w domu, jaki pies do jakiego domu.
Na chwilę obecną, ze swoich obserwacji oraz wieloletniego doświadczenia wiem że
Instruktor i egzaminator psów i przewodników do pracy w służbach w Wielkiej Brytanii (jedyny Polak) – głównej organizacji NASDU wydającej pozwolenie do pracy z psem w służbach K-9.
nie ma znaczenia jaka jest rola naszego pupila, czy do bycia przyjacielem siedzącym z nami na kanapie oglądającym film lub bawiącym się z dziećmi w ogrodzie, czy do narażania swojego życia w obronie swojego przewodnika/właściciela, ponieważ kluczowe są dobre relacje z przewodnikiem oraz chęć do działania/obcowania, które budujemy przez pozytywne relacje.
Warto podkreślić, że najważniejsza jest wiedza i świadomość trenera/właściciela w lepszym i zdrowym rozwoju psa. Powinniśmy mieć świadomość jak nasze psiaki myślą, co czują oraz jak powinien wyglądać prawidłowy pozytywny proces nauki psa. Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy z ogromnych strat w psychice psa poprzez stosowanie korekcyjnych, przestarzałych metod, które nadal są jeszcze stosowane.
Ja trenuję psy pozytywnymi metodami i uważam, nie ma skuteczniejszej drogi do prawidłowo wyszkolonego psa.

Moje kursy i uprawnienia:

 • Instruktor i egzaminator psów i przewodników do pracy w służbach w Wielkiej Brytanii (jedyny Polak) – głównej organizacji NASDU wydającej pozwolenie do pracy z psem w służbach K-9
 • Kwalifikowany trener „Dog therapy” Skończony kurs na Oxford – Dog bodylanguage in Oxford University

(Jak odczytać psa co myśli i co czuje oraz przewidywać jego reakcje i zachowania)

 • Skończony kurs na Cambridge – Cambridge Institute’s of the dog behaves „Dog Breads”. Kurs dotyczył głównych aspektów związanych z rasą psów oraz ich ewolucji.
 • Skończony kurs na Cambridge -The advance dog Training Instruktor

(Techniki i systemy związane z tresurą psów)

 • Założyłem i prowadzę szkołę treningu psów domowych oraz porad behawioralnych w kontekście do relacji: pies-dziecko, dobór psa rodzinie, treningu, problemy behawioralne, agresja, pogryzienia dzieci, agresja do innych psów.
 • Prowadzę również zajęcia grupowe w szkoleniu psów domowych.
 • Prowadzę wonk shops (motywację, budowanie pociągu łowieckiego).

KATEGORIA: SPORT

Jestem trenerem osobistym i prowadzę zajęcia grupowe. Udzielam porad związanych z prawidłowym stylem życia, z pozyskiwaniem energii i gospodarowaniem czasem w celu polepszenia własnej wydajności (kawa, drzemka, rutyna dnia, plan treningowy). Również prowadzę zajęcia on-line , 1-2-1 i grupowe.

Uprawnienia i edukacja związana ze sportem:

 • Ukończyłem Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.
 • Wcześniej byłem w Liceum Sportowym (klasa sportowa o profilu łyżwiarstwa szybkiego – short track).
 • Od 15 lat jestem instruktorem pływania (m.in. brałem udział w maratonie pływackim). Od wielu lat jestem ratownikiem.
 • Ukończyłem kurs „Conditioning coach course”, który prowadzili eksperci z USA trenujący na co dzień czołówkę sportowców zwłaszcza w kategoriach: energy production, mental coaching, programming, recovery.
 • Ukończyłem szkolenie “Mindvalley: with Dr. Michael Druce-sleep performance”.
 • Ukończyłem szkolenie “Health and fitness Masterclass – beginer to advance felix harder”.
 • Skończyłem „Psychologię wystąpień publicznych” prowadzoną przez Mateusza Grzesiaka.

Umiejętności sportowe:

 • Sztuki walki: Combat 56, Bass, Juitsu, Zapasy, Kick boxing, Wakeboarding i windsurfing, Snowboarding, ski, Jazdy na rolkach i łyżwach
 • Gimnastyka-kilka lat pod okiem trenerów, m.in. Alex Jerrom, który zajął drugie miejsce w UK.

Prowadzi zajęcia z: